 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA40T200C)
Power Integrations LQA40T200C
PartNo:
LQA40T200C
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 169
Request Qty:
Description: Rectifiers 200V, Dual, 20A Ultra-Low Qrr IC
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:12 A
Max Surge Current:240 A