 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LXA06B600)
Power Integrations LXA06B600
PartNo:
LXA06B600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 481
Request Qty:
Description: Rectifiers X-Series 600V 6A Low Qrr
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:1000 V
Forward Voltage Drop:1.7 V
Recovery Time:75 ns
Forward Continuous Current:3 A
Max Surge Current:150 A