 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LXA06T600)
Power Integrations LXA06T600
PartNo:
LXA06T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 3284
Request Qty:
Description: Rectifiers X-Series 600V 6A Low Qrr
RoHS:Details
Product:Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:300 V
Forward Voltage Drop:1.25 V
Recovery Time:50 ns
Forward Continuous Current:2 A
Max Surge Current:75 A