 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LXA08T600)
Power Integrations LXA08T600
PartNo:
LXA08T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 3702
Request Qty:
Description: Rectifiers X-Series 600V 8A Low Qrr
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:600 V
Forward Voltage Drop:2.35 V
Recovery Time:21.5 ns
Forward Continuous Current:8 A
Max Surge Current:60 A