 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LXA08T600)
Power Integrations LXA08T600
PartNo:
LXA08T600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 3702
Request Qty:
Description: Rectifiers X-Series 600V 8A Low Qrr
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:1600 V
Forward Voltage Drop:1.15 V
Recovery Time:4000 ns
Forward Continuous Current:1.5 A
Max Surge Current:30 A