Micro Commercial Components (MCC) RM2000E-TP
PartNo:
RM2000E-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 13183
Request Qty:
Description: Rectifiers .5A, 2000V
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:2000 V
Forward Voltage Drop:3 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:500 mA
Max Surge Current:30 A