 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Shindengen  (S2V60-5060)
Shindengen S2V60-5060
PartNo:
S2V60-5060
Manufacturers: Shindengen
Qty: 527
Request Qty:
Description: Rectifiers VRM=600 IFSM=60
RoHS:Details
Product:Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.5 V
Recovery Time:80 ns
Forward Continuous Current:60 A
Max Surge Current:650 A