 All Product > Inductors > Fixed Inductors > J.W. Miller  (1140-101K-RC)
J.W. Miller 1140-101K-RC
PartNo:
1140-101K-RC
Manufacturers: J.W. Miller
Qty: 504
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 100uH 10%
RoHS:Details
Inductance:100 uH
Tolerance:0.1
Maximum DC Current:14.4 A
Maximum DC Resistance:25 mOhms
Operating Temperature Range:- 55 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:Unshielded
Termination Style:Radial
Package / Case:
Case Length:0.84 in
Case Width:1.1 in