J.W. Miller (1140-102K-RC)
PartNo:
1140-102K-RC
Manufacturers:
J.W. Miller
Qty:
210
Request Qty:
Description:
Fixed Inductors 1.0mH 10%
Details
Inductance:
1 mH
Tolerance:
0.1
Maximum DC Current:
5.5 A
Maximum DC Resistance:
216 mOhms
Operating Temperature Range:
- 55 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:
Unshielded
Termination Style:
Radial
Package / Case:
Case Length:
1.03 in
Case Width:
1.5 in