 All Product > Inductors > Fixed Inductors > J.W. Miller  (8250-563K-RC)
J.W. Miller 8250-563K-RC
PartNo:
8250-563K-RC
Manufacturers: J.W. Miller
Qty: 881
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 56mH 10%
RoHS:Details
Inductance:56 mH
Tolerance:0.1
Maximum DC Current:25 mA
Maximum DC Resistance:362 Ohms
Operating Temperature Range:- 55 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:0.36 MHz
Q Minimum:50
Package / Case:
Case Length:0.45 in