ABRACON (AIML-1206-1R0K-T)
PartNo:
AIML-1206-1R0K-T
Manufacturers:
ABRACON
Description:
Fixed Inductors 1.0uH, 100mA Tol.=+/-5%
Details
Inductance:
1 uH
Tolerance:
10%
Maximum DC Current:
100 mA
Maximum DC Resistance:
400 mOhms
Operating Temperature Range:
- 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency:
75 MHz
Q Minimum:
45
Shielding:
Termination Style:
SMD/SMT
Package / Case:
1206 (3216 metric)
Case Length:
3.2 mm
Case Width:
1.6 mm
Case Height:
0.8 mm