Taiyo Yuden (BRC1608T1R0M)
PartNo:
BRC1608T1R0M
Manufacturers:
Taiyo Yuden
Description:
Fixed Inductors INDCTR BTM-SRF WND 0603 1.0uH 20%
Details
Inductance:
1 uH
Tolerance:
Maximum DC Current:
850 mA
Maximum DC Resistance:
180 mOhms
Operating Temperature Range:
- 40 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:
140 MHz
Q Minimum:
Shielding:
Termination Style:
SMD/SMT
Package / Case:
0603 (1608 metric)
Case Length:
1.6 mm
Case Width:
0.8 mm
Case Height:
0.8 mm