Laird Technologies (IC0805B102R-10)
PartNo:
IC0805B102R-10
Description:
Fixed Inductors 1000nH 0.4ohms 50mA
Details
Inductance:
1 uH
Tolerance:
10%
Maximum DC Current:
250 mA
Maximum DC Resistance:
400 mOhms
Operating Temperature Range:
- 40 C to + 85 C
Self Resonant Frequency:
75 MHz
Q Minimum:
45
Shielding:
Unshielded
Package / Case:
0805 (2012 metric)
Case Length:
2 mm
Case Width:
1.25 mm
Case Height:
0.9 mm