 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Taiyo Yuden  (LB2518T102K)
Taiyo Yuden LB2518T102K
PartNo:
LB2518T102K
Manufacturers: Taiyo Yuden
Qty: 35130
Request Qty:
Description: Fixed Inductors INDCTR STD WND 1007 1000uH 10%
RoHS:Details
Inductance:1 mH
Tolerance:10%
Maximum DC Current:15 mA
Maximum DC Resistance:24 Ohms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:2.4 MHz
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:1007 (2518 metric)
Case Length:2.5 mm
Case Width:1.8 mm
Case Height:1.8 mm