Taiyo Yuden (MAMK2520T1R0M)
PartNo:
MAMK2520T1R0M
Manufacturers:
Taiyo Yuden
Description:
Fixed Inductors INDCTR SMD HI CUR METAL CORE 1.0uH 20%
Details
Inductance:
1 uH
Tolerance:
20%
Maximum DC Current:
2.7 A
Maximum DC Resistance:
0.059 Ohms
Operating Temperature Range:
- 40 C to + 105 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:
Unshielded
Termination Style:
SMD/SMT
Package / Case:
1008 (2520 metric)
Case Length:
2.5 mm
Case Width:
2 mm
Case Height:
1.2 mm