 All Product > Inductors > Fixed Inductors > TDK  (MLF1608DR56M)
TDK MLF1608DR56M
PartNo:
MLF1608DR56M
Manufacturers: TDK
Qty: 20352
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 0.56uH
RoHS:Details
Inductance:560 nH
Tolerance:20%
Maximum DC Current:100 mA
Maximum DC Resistance:1.05 Ohms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 85 C
Self Resonant Frequency:230 MHz
Q Minimum:15
Shielding:Shielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:0603 (1608 metric)
Case Length:1.6 mm
Case Width:0.8 mm
Case Height:0.8 mm