 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Pulse  (PE-0805CM561JTT)
Pulse PE-0805CM561JTT
PartNo:
PE-0805CM561JTT
Manufacturers: Pulse
Qty: 6254
Request Qty:
Description: Fixed Inductors SMD IND
RoHS:Details
Inductance:560 nH
Tolerance:5%
Maximum DC Current:240 mA
Maximum DC Resistance:3.1 Ohms
Operating Temperature Range:
Self Resonant Frequency:340 MHz
Q Minimum:23
Shielding:Unshielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:0805 (2012 metric)
Case Length:2.29 mm
Case Width:1.68 mm
Case Height:1.45 mm