 All Product > Inductors > Fixed Inductors > J.W. Miller  (PM1008-2R2K-RC)
J.W. Miller PM1008-2R2K-RC
PartNo:
PM1008-2R2K-RC
Manufacturers: J.W. Miller
Qty: 1960
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 2.2uH 10%
RoHS:Details
Inductance:2.2 uH
Tolerance:0.1
Maximum DC Current:290 mA
Maximum DC Resistance:2.8 Ohms
Operating Temperature Range:- 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency:160 MHz
Q Minimum:28
Shielding:Unshielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:2.92 mm x 2.79 mm x 2.29 mm
Case Length:2.920 mm
Case Width:2.790 mm
Case Height:2.290 mm