 All Product > Inductors > Fixed Inductors > J.W. Miller  (RL895-102K-RC)
J.W. Miller RL895-102K-RC
PartNo:
RL895-102K-RC
Manufacturers: J.W. Miller
Qty: 952
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 1.0mH 10%
RoHS:Details
Inductance:1 mH
Tolerance:0.1
Maximum DC Current:300 mA
Maximum DC Resistance:1.84 Ohms
Operating Temperature Range:- 30 C to + 100 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:Unshielded
Termination Style:Radial
Package / Case:
Case Length:9.5 mm