 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Bourns  (RLB9012-102KL)
Bourns RLB9012-102KL
PartNo:
RLB9012-102KL
Manufacturers: Bourns
Qty: 14065
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 1000uH 10% .51A
RoHS:Details
Inductance:1 mH
Tolerance:10%
Maximum DC Current:510 mA
Maximum DC Resistance:2.9 Ohms
Operating Temperature Range:- 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency:1.3 MHz
Q Minimum:20
Shielding:Unshielded
Termination Style:Radial
Package / Case:
Case Length:
Case Width:
Case Height:12.2 mm