 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Bussmann / Eaton  (SD53-100-R)
Bussmann / Eaton SD53-100-R
PartNo:
SD53-100-R
Manufacturers: Bussmann / Eaton
Qty: 3553
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 10uH 1.4A 0.077ohms
RoHS:Details
Inductance:10 uH
Tolerance:20%
Maximum DC Current:1.4 A
Maximum DC Resistance:90 mOhms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency:
Q Minimum:
Shielding:Shielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:
Case Length:5.2 mm
Case Width:5.2 mm
Case Height:3 mm