 All Product > Inductors > Fixed Inductors > Bourns  (SDR1006-101KL)
Bourns SDR1006-101KL
PartNo:
SDR1006-101KL
Manufacturers: Bourns
Qty: 29586
Request Qty:
Description: Fixed Inductors 100uH 10% SMD 1006
RoHS:Details
Inductance:100 uH
Tolerance:10%
Maximum DC Current:970 mA
Maximum DC Resistance:350 mOhms
Operating Temperature Range:- 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency:5.2 Mhz
Q Minimum:15
Shielding:Unshielded
Termination Style:SMD/SMT
Package / Case:
Case Length:5.8 mm
Case Width:5.8 mm