 All Product > Integrated Circuits > Clock & Timer ICs > Intersil  (ISL1209IU10Z-TK)
Intersil ISL1209IU10Z-TK
PartNo:
ISL1209IU10Z-TK
Manufacturers: Intersil
Qty: 19421
Request Qty:
Description: IC RTC EVENT REC I2C 10-MSOP
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Time Event Recorder
Features:Alarm, Leap Year, SRAM
Memory Size:2B
Time Format:HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:I2C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery:1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max):4μA ~ 6μA @ 3V ~ 5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package:10-MSOP
IP82C54-10Z
IP82C54-10Z
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP