 All Product > Integrated Circuits > Clock & Timer ICs > STMicroelectronics  (M48T35AV-10PC1)
STMicroelectronics M48T35AV-10PC1
PartNo:
M48T35AV-10PC1
Manufacturers: STMicroelectronics
Qty: 25560
Request Qty:
Description: IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP
Product Information:
Packaging:Tube
Series:TimekeeperR
Type:Clock/Calendar
Features:Leap Year
Memory Size:-
Time Format:HH:MM:SS (24 hr)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:Parallel
Voltage - Supply:3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery:-
Current - Timekeeping (Max):2mA @ 3V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package:28-PCDIP, CAPHATR
IP82C54-10Z
IP82C54-10Z
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP