 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT89C2051-24SU)
Atmel AT89C2051-24SU
PartNo:
AT89C2051-24SU
Manufacturers: Atmel
Qty: 10907
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:89C
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:LED
Number of I/O:15
Program Memory Size:2KB (2K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4 V ~ 6 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)