 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT89S52-24JU)
Atmel AT89S52-24JU
PartNo:
AT89S52-24JU
Manufacturers: Atmel
Qty: 16107
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:89S
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4 V ~ 5.5 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C