 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT90CAN32-16AU)
Atmel AT90CAN32-16AU
PartNo:
AT90CAN32-16AU
Manufacturers: Atmel
Qty: 9770
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Product Information:
Packaging:Tray Alternate Packaging
Series:AVRR 90CAN
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:CAN, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:53
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C