 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT90PWM316-16MUR)
Atmel AT90PWM316-16MUR
PartNo:
AT90PWM316-16MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 22172
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:AVRR 90PWM Lighting
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:27
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C