 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT90PWM3B-16MUR)
Atmel AT90PWM3B-16MUR
PartNo:
AT90PWM3B-16MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 16244
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Number of I/O:27
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C