 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT90PWM3B-16SU)
Atmel AT90PWM3B-16SU
PartNo:
AT90PWM3B-16SU
Manufacturers: Atmel
Qty: 13984
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Number of I/O:27
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Package / Case:32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)