 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (AT90USB162-16MU)
Atmel AT90USB162-16MU
PartNo:
AT90USB162-16MU
Manufacturers: Atmel
Qty: 13621
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Tray Alternate Packaging
Series:AVRR 90USB
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C