 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATMEGA168P-20MUR)
Atmel ATMEGA168P-20MUR
PartNo:
ATMEGA168P-20MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 9141
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C