 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATMEGA16U2-AU)
Atmel ATMEGA16U2-AU
PartNo:
ATMEGA16U2-AU
Manufacturers: Atmel
Qty: 9332
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Product Information:
Packaging:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C