 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATMEGA48PV-10MMUR)
Atmel ATMEGA48PV-10MMUR
PartNo:
ATMEGA48PV-10MMUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 12000
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:4KB (2K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C