 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATMEGA640-16AU)
Atmel ATMEGA640-16AU
PartNo:
ATMEGA640-16AU
Manufacturers: Atmel
Qty: 10484
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Product Information:
Packaging:Tray Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:86
Program Memory Size:64KB (32K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:4K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C