 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATMEGA8515-16AU)
Atmel ATMEGA8515-16AU
PartNo:
ATMEGA8515-16AU
Manufacturers: Atmel
Qty: 11765
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Product Information:
Packaging:Tray Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:35
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C