 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY10-TS8R)
Atmel ATTINY10-TS8R
PartNo:
ATTINY10-TS8R
Manufacturers: Atmel
Qty: 12596
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH SOT23-6
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:AVRR ATtiny
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:4
Program Memory Size:1KB (512 x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 4x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C