 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY13V-10SSUR)
Atmel ATTINY13V-10SSUR
PartNo:
ATTINY13V-10SSUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 12447
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:1KB (512 x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)