 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY2313-20MUR)
Atmel ATTINY2313-20MUR
PartNo:
ATTINY2313-20MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 9561
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:2KB (1K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C