 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY25V-10SSU)
Atmel ATTINY25V-10SSU
PartNo:
ATTINY25V-10SSU
Manufacturers: Atmel
Qty: 9362
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:AVRR ATtiny
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:2KB (1K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)