 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY26-16MUR)
Atmel ATTINY26-16MUR
PartNo:
ATTINY26-16MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 9788
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:2KB (1K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C