 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY461V-10MU)
Atmel ATTINY461V-10MU
PartNo:
ATTINY461V-10MU
Manufacturers: Atmel
Qty: 9334
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN
Product Information:
Packaging:Tray Alternate Packaging
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:4KB (2K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C