 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATTINY85-20MUR)
Atmel ATTINY85-20MUR
PartNo:
ATTINY85-20MUR
Manufacturers: Atmel
Qty: 9697
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C