 All Product > Integrated Circuits > Embedded Processors & Controllers > Atmel  (ATXMEGA32A4U-CU)
Atmel ATXMEGA32A4U-CU
PartNo:
ATXMEGA32A4U-CU
Manufacturers: Atmel
Qty: 21190
Request Qty:
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 49VFBGA
Product Information:
Packaging:Tray
Core Size:8/16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:2K x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6 V ~ 3.6 V
Data Converters:A/D 12x12b, D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C