 All Product > Integrated Circuits > Memory > Microchip Technology  (SST25VF016B-50-4C-S2AF-T)
Microchip Technology SST25VF016B-50-4C-S2AF-T
PartNo:
SST25VF016B-50-4C-S2AF-T
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 8636
Request Qty:
Description: Flash 16M (2Mx8) 50MHz 2.7-3.6V Commercial
RoHS:Details
Memory Type:NOR
Memory Size:32 Mbit
Speed:85 MHz
Interface Type:SPI
Supply Voltage - Max:3.6 V
Supply Voltage - Min:2.3 V
Maximum Operating Current:22 mA