 All Product > Integrated Circuits > Memory > Microchip Technology  (SST25VF016B-75-4I-S2AF-T)
Microchip Technology SST25VF016B-75-4I-S2AF-T
PartNo:
SST25VF016B-75-4I-S2AF-T
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 3544
Request Qty:
Description: Flash 2.7V to 3.6V 16Mbit SPI Serial Flash
RoHS:Details
Memory Type:NOR
Memory Size:16 Mbit
Speed:75 MHz
Interface Type:SPI
Supply Voltage - Max:3.6 V
Supply Voltage - Min:2.7 V
Maximum Operating Current:20 mA