 All Product > Integrated Circuits > Memory > Microchip Technology  (SST25VF040B-50-4C-SAF)
Microchip Technology SST25VF040B-50-4C-SAF
PartNo:
SST25VF040B-50-4C-SAF
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 4806
Request Qty:
Description: Flash FLASH MEMORY 4M (512Kx8) 50MHz
RoHS:Details
Memory Type:NOR
Memory Size:1 Mbit
Speed:66 MHz
Interface Type:SPI
Supply Voltage - Max:3.6 V
Supply Voltage - Min:2.7 V
Maximum Operating Current:25 mA