 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Seiko Instruments  (S-1142B33I-E6T1U)
Seiko Instruments S-1142B33I-E6T1U
PartNo:
S-1142B33I-E6T1U
Manufacturers: Seiko Instruments
Qty: 5554
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.2A 6HSOP
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:200mA
Voltage - Dropout (Typical):0.72V @ 200mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 50V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC variation (0.154", 3.9mm), 4 Leads + 2 Fins