 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Seiko Instruments  (S-8354A50MC-JRJT2G)
Seiko Instruments S-8354A50MC-JRJT2G
PartNo:
S-8354A50MC-JRJT2G
Manufacturers: Seiko Instruments
Qty: 7019
Request Qty:
Description: IC REG BOOST 5V SOT-23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Step-Up (Boost)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:0.9 V ~ 10 V
Frequency - Switching:50kHz
Current - Output:320mA
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C