Taiwan Semiconductor (TS78L12CT)
PartNo:
TS78L12CT
Manufacturers:
Taiwan Semiconductor
Description:
Linear Voltage Regulators 3-Terminal Low Current Positive
Details
Output Type:
Adjustable
Output Voltage:
1.2 V to 37 V
Output Current:
100 mA
Load Regulation:
0.50%
Input Voltage MAX:
40 V
Line Regulation:
0.04 % / V